Template:Critical care main: Difference between revisions
(?crash related) |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
=== | {| class="wikitable" | ||
!colspan="6" style="background-color: #f0f0f0;font-size:110%"|Adult | |||
|- | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Category''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Weight''' | |||
|- | |||
| [[100kg (large adult)|Large adult]]||[[100kg (large adult)|100kg]] | |||
|- | |||
| [[70kg (ADULT)|ADULT]]||[[70kg (ADULT)|70kg]] | |||
|- | |||
| [[50kg (small adult)|Small adult]]||[[50kg (small adult)|50kg]] | |||
|- | |||
!colspan="6" style="background-color: #f0f0f0;font-size:110%"|Pediatric | |||
|- | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Broslow Color''' | | align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Broslow Color''' | ||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Weight (Age)''' | | align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Weight (Age)''' | ||
|-style="background:lightgreen" | |-style="background:lightgreen" | ||
|Green||[[35kg (10yr)]] | |Green||[[35kg (10yr)]] | ||
| Line 26: | Line 33: | ||
| Pink||[[6kg (4mo)]] | | Pink||[[6kg (4mo)]] | ||
|-style="background:lightgrey" | |-style="background:lightgrey" | ||
| | |rowspan="2"|Gray | ||
| [[5kg (2mo)]] | |||
|-style="background:lightgrey" | |||
| [[3.5kg (newborn)]] | | [[3.5kg (newborn)]] | ||
|-style="background:azure" | |-style="background:azure" | ||
Revision as of 20:04, 27 February 2015
| Adult | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Category | Weight | ||||
| Large adult | 100kg | ||||
| ADULT | 70kg | ||||
| Small adult | 50kg | ||||
| Pediatric | |||||
| Broslow Color | Weight (Age) | ||||
| Green | 35kg (10yr) | ||||
| Orange | 25kg (8yr) | ||||
| Blue | 20kg (6yr) | ||||
| White | 15kg (4yr) | ||||
| Yellow | 12kg (2yr) | ||||
| Purple | 10kg (1yr) | ||||
| Red | 8kg (6mo) | ||||
| Pink | 6kg (4mo) | ||||
| Gray | 5kg (2mo) | ||||
| 3.5kg (newborn) | |||||
| Premie | 2kg (preemie) | ||||
